Płyty

Płyty

Każdy muzyk, niezależnie od tego jakim rodzajem muzyki się zajmuje, dąży do tego, by nagrać płytę. Jest to zwieńczenie wieloletniej pracy każdego solisty i zespołu. Na rynku muzycznym działa wiele zespołów, które skupiają się na graniu koncertów i tylko w ten sposób zarabiają pieniądze, ale każdy, który tworzy własną muzykę dąży do tego, by nagrać płytę. W dzisiejszych czasach dużo łatwiej jest zdobyć popularność niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dzieje się tak za sprawą internetu, do którego wystarczy wrzucić jakiś utwór, który może zdobyć popularność.

Kariera wielu współczesnych artystów zaczynała się właśnie w ten sposób: dopiero po tym, gdy zdobyli popularność w sieci, nagrywali płytę. Przygotowanie płyty to proces żmudny i skomplikowany. Najpierw trzeba zgromadzić odpowiedni materiał muzyczny: teksty i melodie piosenek, a dopiero później można zacząć pracę w studiu. Są wykonawcy, którzy sami przygotowują zarówno teksty jak i muzykę do swoich utworów. Jest to jednak nieliczna grupa twórców. Większość z nich współpracuje na stałe z kilkoma kompozytorami i tekściarzami. Materiał na płytę powstaje przez kilka lub nawet i kilkanaście miesięcy. Podczas tego okresu omawiane są wszystkie szczegóły na linii producent i wykonawca, ale też wykonawca i autor tekstu lub melodii. Komponowanie piosenek to proces długi i niełatwy.

Trzeba bowiem stworzyć utwory, które nie tylko spodobają się jak największej liczbie odbiorców, ale też przysporzą zespołowi lub soliście nowych fanów. Dopiero po przygotowaniu całego materiału można zacząć pracę w studiu. Przy dzisiejszym zaawansowaniu technicznym sprzętu osobno nagrywa się melodię a osobno słowa piosenki. Istnieje też możliwość komputerowej poprawy wszelkich nieczystości. Niektóre gatunki muzyczne, w tym m.in. muzyka elektroniczna, celowo stosują różne zabiegi do zniekształcania dźwięków. Dzięki temu brzmienie piosenek nagranych w studiu jest zupełnie inne od tego możliwego do uzyskania podczas koncertów.

Samo nagrywanie płyty w studiu trwa zazwyczaj kilka tygodni. Często zdarza się, że niektóre partie materiału trzeba nagrywać po kilka razy, często też tworzy się różne aranżacje i dopiero po nagraniu kilku wersji jednej piosenki, wybiera się tą właściwą. Nad pracą w studiu czuwa producent i niejednokrotnie to właśnie jego zdanie liczy się najbardziej. Wszyscy chcą, żeby płyta stała się sukcesem, ale to przecież producent zapłacił za jej powstawanie, więc ponosi spore ryzyko finansowe. Po nagraniu płyty trzeba jeszcze przekonać rozgłośnie radiowe, żeby zaczęły nadawać piosenki, które promują dany krążek. Do kilku wybranych utworów powstają też teledyski, które mają za zadanie promować płytę w internecie i stacjach telewizyjnych.

Artykuł napisany przez: